Terrorism Eestis ja maailmas

Terrorismi mõiste Rahvusvaheliselt pole üheselt mõistetavat terrorismi definitsiooni kokku lepitud. Seda raskendab terroristliku meetodi lai kasutusvali ning mitmekesine olemus. Terrorismi on puutud defineerida alates Prantsuse revolutsioonist, kuid see on alati olnud piiratud kas terrorismi põhjuse, asukoha, terroriorganisatsiooni, definitsiooni koostaja või muude asjaoludega. Terrori esmane tähendus kirjeldas 18. sajandil Prantsuse revolutsionääride tegevust nende oponentide suhtes. Ajapikku […]

Andaluusia, Rooma, Jeruusalemm! Millal Tallinnat nõutakse?

Ali Al-Faqir, endine Jordaania Islami Religiooniasjade minister on teatanud, et Hispaania ja Rooma tuleb tagasi vallutada kuna tegemist on kunagiste Islamimaadega! See kunagine Ali Al-Faqir’i Al Aqsa TV-s antud intervjuu on taas aktuaalseks muutunud ning tuletab meelde, mis on äärmuslike islamikandjate taotlused. Samasse kategooriasse liigitub ka loosung “jõest mereni”, mis on laialt levinud terroriorganisatsiooni Hamasi […]

ÄP: Miks on Lähis-Ida turud Eesti ettevõtetele niivõrd atraktiivsed ?

Inshallah („kui Jumal seda soovib“, araabia k.), võib Lähis-Idast juba lähitulevikus saada Eesti ettevõtetele uus oluline eksportturg.

Selleks on astutud Eesti Vabariigi Valitsuse poolt juba ka esimesi tõsiseid samme – osaleda maailmanäitusel Expo2020, panna selleks ajaks käima Tallinn-Dubai lennuliin ning avada käesoleval aastal ka suursaatkond Abu Dhabis. Kuid siiski, miks on Lähis-Ida turud niivõrd atraktiivsed Eesti ettevõtetele?

 

 

Read more about ÄP: Miks on Lähis-Ida turud Eesti ettevõtetele niivõrd atraktiivsed ?

Ilmar Raag: nähtamatu poliitika pagulaskriisi näitel

2015. aastal puhkenud pagulaskriisi ajal ja hiljem toimusid mitmed poliitilised protsessid, millest avalikkus ei osanud rääkida, sest need läksid vastuollu narratiividega, millesse uskusid võrdselt nii parem- kui vasakpoolsed jõud. See poliitika on nähtamatu, ilma et keegi üritaks seda peita. See poliitika on nähtamatu, sest see on liiga kompleksne tavalise inimese jaoks.

Read more about Ilmar Raag: nähtamatu poliitika pagulaskriisi näitel

Islam Eestis: polegi nii uus asi siin kui võiks arvata

Heiki Suurkask
Delfi 2016

Millal esimene islamiusuline Eestis jala maha pani, me ei tea, kuid 9.-11. sajandini oli Kalifaadi hõberaha nii nõutud valuutaks, et see käibis suuremas koguses ka Eestis. Teadaolevalt on Eesti aardeleidudest leitud ligemale 5000 araabia münti, samas kui Bütsantsi münte on leitud vaid 215, väidab väljaanne Eesti koguja.

Read more about Islam Eestis: polegi nii uus asi siin kui võiks arvata

Atte Kaleva avalik loeng “Džihaad ja terror Põhja-Euroopas: mida saaks Eesti õppida teiste vigadest”

Atte Kaleva räägib oma kogemusest ja akadeemilisest uurimustööst džihaadi ideoloogia ja vägivaldse ekstremismi kohta. Eelkõige keskendub ta sellele, kuidas peaks kaasaegne ühiskond peaks reageerima ja vastu saama ohtudele, mis tänapäeva islamistlikust terrorist lähtuvad. Kaleva annab ülevaate jihadistliku ideoloogia evolutsioonist ning toob välja selle ideoloogia erinevaid religioosseid ja poliitilisi aspekte.

Read more about Atte Kaleva avalik loeng “Džihaad ja terror Põhja-Euroopas: mida saaks Eesti õppida teiste vigadest”

1999 – em-prof. Kalle Kasemaa islami fundamentalismist

ISLAM.EE avaldab väljavõtte em-prof. K.Kasemaa loengust usulise fundamentalismi kohta. Loengule lisatud ka küsimuste ja vastuste paneel.

Islami fundamentalismist on viimasel ajal väga palju räägitud, eriti viimasel 10 või 20 aastal. Kuid tundub, et selle eesmärkidest, islami fundamentalismi olemusest pole õigesti aru saadud. Valesti on mõistetud seda, mida nad taotlevad, sest et igasugune vägivald nii Araabia maailmas kui islamimaailmas kantakse tegelikult islami fundamentalismi alla. Ka kõik üksiküritajad, üksikud terroristid kui ka sellised riigid, kellel usuga võib-olla väga palju seotust ei olegi, seotakse ikkagi islami fundamentalismiga. Read more about 1999 – em-prof. Kalle Kasemaa islami fundamentalismist

Peeter Espak: Euroopat ohustab enda juurte ja kultuuri häbenemine, mitte islami invasioon

Tartu ülikooli usuteaduskonna võrdleva usundiloo vanemteadur Peeter Espak, kellel on doktorikraad Lähis-Ida usundiloo alal, kinnitab usutluses Õhtulehele (küsis Andres Põld), et Euroopat ei ohusta islami invasioon, vaid pigem Euroopa enda rumalus ja kultuuriline mandumine. „Omaviha ja enda juurte ja kultuuride häbenemine või vihkamine on need faktorid, mis Euroopat hääbumiseni võivad viia,“ leiab ta.

Read more about Peeter Espak: Euroopat ohustab enda juurte ja kultuuri häbenemine, mitte islami invasioon

Terrorismivastane võitlus Eestis – süstemaatiline töö ja teiste vigadest õppimine

Urmas Asi
ISLAM.EE toimetaja

 

Varasematel perioodidel räägitakse Eestis terrorismist kui kuritegelike gruppide omavahelistest arveteklaarimistest.
Kaitsepolitsei aastaraamatud näitavad, et ajavahemikul 1992-2000.a. toimus Eestis kokku 385 plahvatust, mille käigus hukkus kokku 44 ja sai vigastada 133 inimest.

Esmapilgul võib see tendents tunduda laiemas plaanis ekslikult tähtsusetu ning lihtsalt lokaalse kriminaalse taustaga probleemina. Konteksti aga loob asjaolu, et kohalikud kuritegelikud grupid on läbi oma ülepiirise salakaubaveo ja muu ebaseadusliku tegevuse seotud väljaspool Eestit asuvate kuritegelike liikumistega. Sellised sidemed moodustavad rahvusvahelisel taustal alati väga hea võrgustiku võimalikele poliitilise motivatsiooniga terroristlikele grupeeringutele.

Read more about Terrorismivastane võitlus Eestis – süstemaatiline töö ja teiste vigadest õppimine

ISLAM.EE uus logo

Kuna leheküljega seotud vana logo elas oma aja ära ning enam ei kirjeldanud tänases maailmas toimuvat piisavalt hästi, siis sai loodud uus märk, milles kajastub lehekülje ideed viia kokku Eesti inimene ja info Lähis-Idast. Kasutatud on EAS-I poolt välja arendatud Eesti märgi juurde käivat Aino kirjatüüpi, mis rõhutab lehekülje sisulist ideed näidata eestlastele nende oma […]